27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
21.06.2024 r.
2 min

Jakie sankcje mogą dotknąć pracodawcę, który nie wyda we właściwym terminie świadectwa pracy?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
21.06.2024r.
2 min

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy po ustaniu zatrudnienia. Jest to niezwykle ważny dokument, który zawiera szereg istotnych informacji dotyczących zakończonego stosunku pracy. Ustawodawca określił termin, w którym pracodawca musi wywiązać się z tego obowiązku.

Zgodnie z treścią art. 97 § 1 kodeksu pracy: „W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe albo doręcza je w inny sposób. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy”.

Doniosłość powyżej przywołanego obowiązku pracodawcy potwierdza to, że ustawodawca przewidział sankcję za jego niewypełnienie. Zgodnie z art. 282 § 1 pkt 3 kodeksu pracy, kto wbrew obowiązkowi nie wydaje pracownikowi w terminie świadectwa pracy podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Przepis ten powinien działać dyscyplinująco na pracodawców w zakresie realizacji obowiązku terminowego przekazywania pracownikom dokumentu, który ma istotne znaczenie dla dalszego zarobkowania przez pracownika, czy też uzyskania przewidzianych prawem różnego rodzaju uprawnień i świadczeń.