Ubezpieczony, który prowadzi działalność pozarolniczą, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe ma dla niego charakter dobrowolny. Zaistnienie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy zlecenia będzie zależeć od podstawy wymiaru składek, od jakiej zleceniobiorca opłaca składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Osoby wykonujące umowy zlecenia mają obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, w przypadku, gdy w skali miesiąca z innych, równolegle trwających tytułów nie osiągają kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym momencie. Jeżeli przedsiębiorca zapłaci w skali miesiąca ZUS wyliczony z podstawy wymiaru składek równej bądź wyższej niż minimalne wynagrodzenie, to z tytułu zawartej umowy zlecenia będzie opłacał jedynie składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli jednak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, to umowa zlecenia będzie stanowić obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń.
Ponadto może się również zdarzyć, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonująca jednocześnie umowę zlecenia, nie będzie podlegała z tytułu wykonywanej umowy żadnym ubezpieczeniom. Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy umowa cywilnoprawna będzie wykonywana w ramach prowadzonej działalności pozarolniczej, czyli wtedy, gdy przedmiot umowy będzie odpowiadał klasyfikacjom prowadzonej działalności. Wówczas przedsiębiorca za wykonaną usługę wystawi rachunek/fakturę, a zawarta umowa nie będzie stanowiła obowiązkowo lub dobrowolnie tytułu do ubezpieczeń. Jedynym tytułem do ubezpieczeń będzie tylko prowadzona działalność. Jeśli jednak przychód z umowy zlecenia będzie rozliczony podatkowo jako działalność wykonywana osobiście, to umowa zlecenia wejdzie w zbieg tytułów do ubezpieczeń z prowadzoną działalnością na zasadach powyżej przedstawionych.