Ustawodawca dopuszcza powierzenie pracy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Warunkiem skorzystania z takiego uproszczonego trybu jest wpisanie przez powiatowy urząd pracy przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Pracodawca, na którego wniosek zostanie zarejestrowane oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, powinien powiadamiać powiatowy urząd pracy o chwili rozpoczęcia i zakończenia pracy przez cudzoziemca.
Ustawodawca nałożył na podmiot powierzający wykonanie pracy cudzoziemcowi obowiązek powiadomienia na piśmie właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca, którego dotyczy oświadczenie. Informacja o podjęciu pracy musi zostać przekazana do urzędu w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń. Natomiast informacja o jej niepodjęciu również powinna być zgłoszona w terminie 7 dni od dnia, wskazanego w oświadczeniu jako dzień rozpoczęcia pracy (art. 88z ust. 13 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Niedopełnienie któregokolwiek z ustawowych obowiązków opisanych powyżej może skutkować nałożeniem kary grzywny na podstawie art. 120 ust. 10 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. („Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88z ust. 13, lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny”).
Na zakończenie warto dodać, iż zgodnie z art. 88z ust. 16 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub cudzoziemiec mogą powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o zakończeniu pracy. Co istotne, przekazanie tego rodzaju informacji nie ma charakteru obowiązkowego.
*Na marginesie warto dodać, że w przypadku powierzania pracy obywatelom Ukrainy w dalszym ciągu możliwe jest składanie do właściwego urzędu pracy powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy na podstawie art. 22 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, bez konieczności rejestracji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy.