27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
13.12.2022 r.
1 min

Jakie dokumenty należy gromadzić i przechowywać w związku z zawartą umową zlecenie?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
13.12.2022r.
1 min

Podstawowym dokumentem świadczącym o nawiązaniu stosunku cywilnoprawnego jest niewątpliwie umowa. W przypadku umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług ustawodawca określił dodatkowe dokumenty pozwalające na prawidłowe ustalenie wynagrodzenia, które także powinny być przechowywane. Jest o nich mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zgodnie z treścią art. 8c ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, na rzecz, której jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, przechowuje dokumenty określające sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług oraz dokumenty potwierdzające liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Z przepisu wynika zatem, że zleceniodawca powinien archiwizować umowę oraz inny dokument, jeżeli sposób potwierdzenia liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług nie został określony w umowie. Ponadto przechowywane powinny być także dokumenty, z których wynika liczba godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Wszystkie dokumenty mogą być opracowane w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.