Nowe zasady wypowiadania oraz okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy znowelizowanymi ustawą z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw:
- dopuszczono możliwość wypowiadania każdej umowy o pracę bez względu na jej rodzaj i czas trwania,
- ujednolicono długości okresów wypowiedzenia umów na czas określony oraz nieokreślony,
- przewidziano tzw. regulacje przejściowe.
W przypadku umów zawartych na okres próbny przepisy w zakresie długości okresu wypowiedzenia nie ulegną natomiast zmianie. Zgodnie bowiem z art. 34 kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Wypowiedzenie umowy na czas określony oraz umowy zawartej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika
Ustawą nowelizującą z czerwca bieżącego roku uchylono obecnie jeszcze obowiązujący art. 33 kodeksu pracy oraz zmodyfikowano treść art. 36 kodeksu pracy. Spowodowało to ujednolicenie długości okresu wypowiedzenia bez względu na rodzaj umowy. Uzależniono długość tego okresu wypowiedzenia wyłącznie od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. I tak okres wypowiedzenia wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Warto wspomnieć, iż przez staż pracy należy rozumieć:
- wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy,
- okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231,
- gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Musimy pamiętać, iż z dniem 22.02.2016 r. przestaje także obowiązywać przepis dotyczący długości okresów wypowiedzenia tzw. umów na zastępstwo,
a mianowicie art. 331 kodeksu pracy. Skutkiem powyższego jest ujednolicenie długości okresów wypowiedzenia także w przypadku i tych umów oraz zrównanie ich do przedziałów wskazanych w art. 36 § 1 kodeksu pracy.
Zasady wypowiadania według przepisów przejściowych
Należy rozróżnić trzy potencjalne sytuacje:
- umowa wypowiedziana oraz trwająca w dniu 22.02.2016 r. – stosujemy przepisy dotychczasowe, tj. bez modyfikacji długości okresu wypowiedzenia,
- umowy trwające w dniu wejścia w życie nowelizacji zawarte na okres krótszy niż 6 miesięcy lub niezawierające klauzuli z art. 33 kodeksu pracy – stosuje się przepisy dotychczasowe (czyli co do zasady nie będą one mogły być wypowiedziane),
- umowy na czas określony trwające w dniu 22.02.2016r., które można wypowiedzieć – stosujemy nowe długości okresów wypowiedzenia. Jednocześnie ustawodawca zaznacza, iż przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia tych umów o pracę na czas określony nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.