Bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie, ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni, z którego może skorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Ojciec, który przysposobił dziecko, ma czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia dotyczącego przysposobienia dziecka, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Urlop ten może być wykorzystany maksymalnie w dwóch częściach, przy czym każda część nie może być krótsza niż tydzień.
Prawo do urlopu ojcowskiego jest wyłącznym i samodzielnym prawem ojca. Nie pozostaje on zależny od uprawnień matki dziecka. Oznacza to, że uprawnieni rodzice mogą korzystać z uprawnień związanych z rodzicielstwem jednocześnie. Ojciec może z niego korzystać także w sytuacji, gdy matka nie jest pracownicą nie i może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka.
W sytuacji, gdy w okresie udzielonego urlopu ojcowskiego dziecko trafi do szpitala, urlop ten można przerwać od dnia, w którym dziecko zostaje przyjęte do szpitala. Z udzielonego urlopu ojcowskiego można korzystać w pozostałym zakresie od dnia następnego po dniu wypisania dziecka ze szpitala.
Za czas korzystania z urlopu ojcowskiego ubezpieczonemu przysługuje zasiłek macierzyński. Przysługuje on ojcu dziecka również w sytuacji dzielenia urlopu rodzicielskiego z matką dziecka, bądź korzystania w określonych przypadkach ze wszystkich urlopów związanych z rodzicielstwem. Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.