12.03.2012 r.
2 min

Jaki lekarz może wydać orzeczenie o celowości stosowania wobec niepełnosprawnego skróconej normy czasu pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.03.2012r.
2 min

Art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 1 stycznia 2012 r. stanowi, iż czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego, umiarkowanego jak i lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dotychczas taka norma czasu pracy stosowana była wyłącznie do pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Po 1 stycznia 2012 r. ze skróconej normy czasu pracy (tzn. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo) będzie mógł korzystać wyłącznie pracownik o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności, który przedstawi pracodawcy zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Do wydania takiego zaświadczenia jest uprawniony lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. Przy takiej konstrukcji przepisu zasadą jest zatem orzekanie w tej sprawie przez lekarza medycyny pracy. W konsekwencji pracownik, który chce skorzystać z obniżonej normy czasu pracy, powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem do pracodawcy, aby pracodawca skierował go do lekarza medycyny pracy celem przeprowadzenia badań koniecznych do uzyskania zaświadczenia.

Oprócz lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników do wystawiania zaświadczenia o celowości stosowania obniżonej normy czasy pracy uprawniony jest także lekarze sprawujący opiekę nad osobą o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jest to jednak dopuszczalne tylko w sytuacji gdy brak jest lekarza medycyny pracy. Pracodawca zatem będzie zmuszony respektować zaświadczenie wydane przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników jak i przez lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną, ale pod warunkiem, że wydane ono została w sytuacji, gdy w konkretnym zakładzie nie zawarto umowy z lekarzem medycyny pracy, której przedmiotem jest m.in. wykonywanie profilaktycznych badań lekarskich.

Zobacz szkolenie: