18.12.2017 r.
3 min

Jak zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z PUP wpływają na prawo do urlopu wypoczynkowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.12.2017r.
3 min

Okresy  wliczane do nabycia uprawnień pracowniczych

Przepis art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1065 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych nakazuje wliczać okres pobierania:

  • zasiłku dla bezrobotnych;
  • stypendium finansowanego ze środków Funduszu Pracy wypłacanego bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia (podstawa prawna: art. 41 ust. 1 ustawy);
  • stypendium wypłacanego bezrobotnemu skierowanemu do odbycia stażu (podstawa prawna: art. 53 ust. 6 ustawy);
  • stypendium wypłacanego uczestnikowi przygotowania zawodowego (podstawa prawna: art. 53g ust. 1 ustawy).

Czas pobierania zasiłku i stypendiów uwzględnia się również przy ustalaniu okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Okresy nie uwzględniane przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie niektórych uprawnień pracowniczych

Przepis art. 79 ust. 2 ustawy ogranicza możliwość zaliczenia wskazanych w art. 79 ust. 1 ustawy okresów do okresu zatrudnienia, od którego zależą niektóre uprawnienia. Wynika z niego, iż okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się do:

  • okresów wymaganych do nabycia prawa oraz ustalania wysokości i okresu pobierania zasiłku;
  • okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego;
  • stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego a wymiar urlopu

W celu prawidłowej interpretacji art. 79 ust. 1 i 2 ustawy konieczne jest rozgraniczenie dwóch pojęć: nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego i wymiar urlopu wypoczynkowego. Przez nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego rozumieć należy datę, od której pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast wymiar urlopu wypoczynkowego to liczba dni urlopu przysługującego określonemu pracownikowi.

Z treści art. 79 ust. 2 ustawy jednoznacznie wynika, iż okresów pobierania zasiłków i stypendiów nie uwzględnia się przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Rzeczone okresy nie mają zatem żadnego wpływu na nabycie przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego. Ustawodawca nie wyłączył natomiast możliwości zaliczenia okresu pobierania rzeczonych świadczeń przy ustalaniu okresu zatrudniania, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Reasumując. Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendiów wskazanych w art. 79 ust. 1 ustawy nie jest uwzględniany przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Uwzględnia się je natomiast przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego.