27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
27.05.2024 r.
3 min

Jak wyliczyć długość urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia korzystania z niego z wykonywaniem pracy?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
27.05.2024r.
3 min

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który tego urlopu udziela. Na podstawie art. 1821e § 1 kodeksu pracy praca nie może być świadczona w wymiarze wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W analizowanym przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Co ważne, powrót do pracy w czasie urlopu rodzicielskiego nie powoduje utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego.

„[…] nie chodzi tu o podjęcie dodatkowego zatrudnienia – jak w przypadku art. 1862 KP [kodeksu pracy] – ale o pracę wcześniej wykonywaną. Z tego powodu komentowany przepis akcentuje, że urlop rodzicielski udzielany jest na pozostałą część etatu. Z treści przepisu nie wynika wprost, że pracownik musi podjąć zatrudnienie na tym samym stanowisku, co przed rozpoczęciem urlopu. Jednak trzeba przyjąć, że chodzi o pracę wykonywaną przed powstaniem prawa do urlopu rodzicielskiego” (por. Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).

Jak stanowi art. 1821f § 1 kodeksu pracy: łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu skutkuje wydłużeniem urlopu rodzicielskiego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. W okresie, o jaki nastąpiło wydłużenie urlopu rodzicielskiego, pracownik może dalej świadczyć pracę w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji również następuje proporcjonalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Łączenie wykonywania pracy i korzystania z urlopu rodzicielskiego nie może trwać dłużej niż:

82 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie;

86 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Okres wydłużenia jest iloczynem liczby tygodni, podczas których pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy, i wymiaru czasu pracy wykonywanej w trakcie korzystania z tego urlopu

Wymiar urlopu dotyczący korzystania z wydłużonej części urlopu rodzicielskiego i wykonywania pracy u pracodawcy, który tego urlopu udzielił, oblicza się dzieląc długość wydłużonej części urlopu przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączył korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy. Jeżeli w wyniku obliczeń nie wystąpi wielokrotność tygodnia, to urlopu należy udzielić w dniach. Niepełne dni przy udzielaniu urlopu należy pominąć.