11.12.2015 r.
7 min

Jak według nowych przepisów obliczyć okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego dla łączących pracę z korzystanie z tego urlopu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.12.2015r.
7 min

W myśl nowego art. 1821f kodeksu pracy (dalej: KP), w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:

  1. 64 tygodni – w przypadku, gdy urlop udzielany jest na jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie,
  2. 68 tygodni – w przypadku, gdy urlop udzielany jest na więcej niż jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie.

Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. 

Możemy to zapisać w postaci następującego wzoru:

TŁK x WE = OW

gdzie:

TŁK – oznacza liczbę tygodni łącznego korzystania z urlopu rodzicielskiego i wykonywania pracy u pracodawcy, który urlopu tego udzielił,

WE – oznacza wymiar etatu, na jakim pracownik wykonywał będzie pracę w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego,

OW – okres, o jaki wydłużony zostanie urlop rodzicielski.          

Przykład:

Pracownik zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą przez okres 20 tygodni, pracując na 1/2 etatu. Wówczas jego urlop rodzicielski zostanie wydłużony o 10 tygodni, co wynika z równania:

"http://pckp.pl/docs/wzor1.png"

W przypadku gdy łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu, następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego. Jeżeli powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się.

Przykład:

Pracownik zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą przez okres 15 tygodni, pracując na 1/4 etatu. Wówczas jego urlop rodzicielski zostanie wydłużony o 3 tygodnie i 5 dni tygodni, co wynika z równania:

"http://pckp.pl/docs/wzor2.png"

Poniżej przedstawiamy sposób wyliczenia okresu, o jaki wydłuża się urlop rodzicielski w przypadku łączenia go z pracą na trzech różnych wymiarach etatu: 1/8, 1/4 i 1/2, przez cały okres trwania urlopu rodzicielskiego, czyli przez 32 tygodnie (urlop udzielony na jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie) bądź 34 tygodnie (urlop udzielony na więcej niż jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie).

"http://pckp.pl/docs/tabela1_pckp.png"
 

Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop został proporcjonalnie wydłużony wydłuża część urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu.

W składanym do pracodawcy wniosku o podjęcie pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony, tzn. deklaruje, czy chce ten urlop wykorzystać w naturze, czy też zamierza również łączyć go z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. W tym drugim przypadku, wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.

Możemy to zapisać w postaci następującego wzoru:

"http://pckp.pl/docs/wzor3.png"

gdzie:

OW – oznacza okres, o jaki wydłużony zostanie urlop rodzicielski z tytułu łączenia go z pracą,

WE – oznacza wymiar etatu, na jakim pracownik zamierza wykonywać pracę w okresie korzystania w wydłużonej części urlopu rodzicielskiego,

Przykład:

Pracownik zamierza łączyć korzystanie z wydłużonej o 10 tygodni części urlopu rodzicielskiego łącząc go z pracą na 1/2 etatu. W takim przypadku, wymiar urlopu rodzicielskiego z uwzględnieniem obydwu okresów wydłużenia, tj.:

– wydłużeniem z tytułu łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą oraz

– wydłużeniem z tytułu łączenia wydłużonej części urlopu rodzicielskiego z pracą,

wyniesie 20 tygodni, co wynika z równania:

"http://pckp.pl/docs/wzor4.png"

Poniżej przedstawiamy sposób wyliczenia łącznego okresu, o jaki wydłuży się urlop rodzicielski w przypadku łączenia go z pracą na trzech różnych wymiarach etatu: 1/8, 1/4 i 1/2, przez cały okres trwania urlopu rodzicielskiego, czyli przez 32 tygodnie (urlop udzielony na jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie) bądź 34 tygodnie (urlop udzielony na więcej niż jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie) oraz przez wydłużoną z tego tytułu część urlopu rodzicielskiego. Także i w tym przypadku, powstałą w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiadającą wielokrotności tygodnia, udziela się w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się.

"http://pckp.pl/docs/tabela2_pckp.png"

Jak wynika z powyższego, w przypadku łączenia urlopu z pracą na 1/2 etatu podczas całego okresu trwania urlopu rodzicielskiego, czyli przez 32 tygodnie (urlop udzielony na jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie) bądź 34 tygodnie (urlop udzielony na więcej niż jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie) oraz przez wydłużoną z tego tytułu część urlopu rodzicielskiego, uzyskujemy maksymalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego, o jakim mowa w art. 1821f. § 1 KP, czyli:

  1. 64 tygodnie – w przypadku, gdy urlop udzielany jest na jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie,
  2. 68 tygodnie – w przypadku, gdy urlop udzielany jest na więcej niż jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie.

""