Właściwe określenie miejsca wykonywania pracy w treści umowy o pracę ma istotne znaczenie z punktu widzenia identyfikowania podróży służbowych. Wypełnienie ustawowego obowiązku w sposób prawidłowy umożliwia wypełniania wszelkich obowiązków pracodawcy wobec pracownika przebywającego w podróży służbowej, w tym rozliczania kosztów przemieszczania się pracownika, diet, itp.
Pracownik, który wykonuje pracę w różnych miejscach w związku z charakterem wypełnianych przez niego obowiązków pracowniczych jest pracownikiem mobilnym. Typową cechą pracy takiej osoby jest ciągłe przemieszczanie się na pewnym obszarze. „[…] miejsce świadczenia pracy pracownika mobilnego oznaczające pewien obszar jego aktywności zawodowej musi odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy. Ma zatem być to obszar, w którym pracownicy mobilni będą na stałe zobowiązani do przemieszczania się, będą wykonywać przewozy na tym właśnie obszarze. Niezsynchronizowane z rodzajem pracy oznaczenie miejsca pracy może prowadzić do oceny, iż postanowienie dotyczące miejsca pracy jest nieważne z mocy art. 58 § 3 k.c. w zw. z art. 300 k.p.” (por. Uchwała Składu 7 Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2008 roku II PZP 11/08).
Trzeba jednak pamiętać, aby teren ten został określony w sposób umożliwiający jego identyfikację oraz odzwierciedlający stan rzeczywisty. Ponadto powinien być powiązany z rodzajem wykonywanej przez pracownika pracy. Nie powinien być on ustalony zbyt obszernie i ogólnie.
W przypadku pracownika mobilnego odbywanie przez niego podróży nie oznacza, iż są to podróże służbowe, gdyż te mają charakter incydentalny, tymczasowy i krótkotrwały. Pracownik mobilny przemieszcza się natomiast, ponieważ jest to wpisane w zakres powierzonych mu zadań.
Dodatkowo niezwykle istotne jest, aby umowa o pracę nie zawierała postanowienia obejmującego bezwarunkową zgodę pracownika na czasową zmianę miejsca pracy w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. akt I PK 96/08).