28.08.2014 r.
2 min

Jak określa się właściwość miejscową sądu w sprawach z zakresu prawa pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.08.2014r.
2 min

Zgodnie z art. 461 § 1 kodeksu postępowania cywilnego powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Pracownik będący powodem może zatem wystąpić przeciwko pracodawcy przed sąd właściwy zarówno dla jego miejsca zamieszkania, jak i miejsca świadczenia pracy. Może również wystąpić z powództwem przeciwko pracodawcy przed sąd, w okręgu którego znajduje się siedziba pracodawcy.

Podobnie pracodawca, który może wystąpić przeciwko pracownikowi według miejsca jego zamieszkania, jak i miejsca, w którym znajduje się siedziba firmy. Gdy pracodawcą będzie osoba fizyczna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą, miejsce zamieszkania pracodawcy może być tożsame z siedzibą firmy.

Z powyższego wynika zatem, że zarówno pracownik jak i pracodawca mogą również wytoczyć powództwo według właściwości ogólnej. Na uwagę zasługuje fakt, że w przypadku gdy pracodawcą jest jednostka organizacyjna osoby prawnej, to o właściwości przemiennej decyduje miejsce, w którym znajduje się ta jednostka, a nie siedziba całego pracodawcy.

Podkreślenia wymaga również, że przepisy nie wyłączają w zakresie spraw dotyczących prawa pracy zawarcia umowy o właściwość sądu. Strony mogą się zatem umówić co do sądu, który w przypadku sporu będzie sądem właściwym.