Informacja o warunkach zatrudnienia powinna zostać przekazana pracownikowi w związku z zawarciem pierwszej, jak i kolejnej umowy o pracę, a także w razie zmiany warunków zatrudnienia. Przedmiotowy obowiązek spoczywa na pracodawcy również w przypadku objęcia pracownika układem zbiorowym pracy lub zmiany układu zbiorowego pracy.
Obowiązek poinformowania pracowników o warunkach zatrudnienia musi zostać spełniony indywidulanie w stosunku do każdego pracownika. Niedopuszczane jest przekazanie rzeczonej informacji pracownikom zbiorowo.
Zgodnie z treścią art. 29 § 3 kodeksu pracy realizując obowiązek informacyjny pracodawca powinien poinformować pracownika o:
- obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
- wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
- obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,
- jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Ustawodawca zastrzega dla informacji o warunkach zatrudnienia formę pisemną. W związku z tym rzeczona informacja zazwyczaj ma postać pisma, w którym opisane są warunki zatrudnienia danego pracownika. Przy czym art. 29 § 31 kodeksu pracy dopuszcza możliwość poinformowania pracownika o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego urlopu wypoczynkowego, obowiązującej długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.
Magdalena Jeziorska
radca prawny