W przypadku zamiaru zatrudnienia cudzoziemca-studenta pracodawca powinien w pierwszej kolejności zweryfikować, jaki tryb studiów wybrał kandydat do pracy. Jak wynika bowiem z § 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 roku w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, studenci studiów stacjonarnych mogą być zatrudniani bez uzyskania zezwolenia na pracę. Za studia stacjonarne należy uznawać studia wyższe, w których co najmniej połowa programu kształcenia jest realizowana w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów, niezależnie od tego, czy odbywane są na uczelni publicznej, czy niepublicznej. Zatrudnienie studenta innego trybu studiów jest możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia na pracę.
Dla potwierdzenia tego stanu rzecz pracodawca powinien zachować kserokopię ważnej legitymacji studenckiej lub odpowiedniego zaświadczenia z uczelni, które otrzyma od cudzoziemca. Co ważne pracodawca powinien przez cały okres zatrudnienia weryfikować, czy pracownik nadal ma status studenta studiów stacjonarnych. Utrata tego statusu powoduje, że nie są wypełnione przesłanki, stanowiące podstawę do zatrudnienia bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Utrata wskazanego statusu pociąga za sobą obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.
Zatrudnianie cudzoziemców powinno się odbywać na takich samych zasadach, co krajowych pracowników. Nie może dotykać ich jakakolwiek forma dyskryminacji. Ponadto, aby zatrudnienie odbywało się zgodnie z prawem to cudzoziemiec musi przebywać w Polsce legalnie przez cały okres świadczenia pracy (posiadać wizę, zezwolenie na pobyt, itp.).