09.01.2018 r.
3 min

Jak interpretować kody literowe w zaświadczeniach lekarskich?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.01.2018r.
3 min

Zaświadczenia lekarskie zawierają informacje dotyczące ubezpieczonego jak nr PESEL, adres pobytu chorego w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy czy okres, w którym ubezpieczony powinien powstrzymać się od wykonywania pracy. W zakresie dotyczącym ubezpieczonego istotny jest również nr statystyczny choroby, jednak nie jest on udostępniony pracodawcy. W celu ustalenia prawa do danego rodzaju świadczenia oraz prawidłowego okresu zasiłkowego posłużyć mogą w tym przypadku kody literowe stosowane przez osoby uprawnione do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Zaświadczenia lekarskie  wystawiane są z użyciem następujących kodów:

kod A –  informuje, że choroba orzeczona  w niniejszym zaświadczeniu lekarskim jest kontynuacją choroby orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim wystawionym wcześniej;

kod B – oznacza, że  orzeczona niezdolność do pracy przypada w trakcie ciąży;

kod C – sugeruje, że niezdolność do pracy jest spowodowana nadużyciem alkoholu;

kod D – komunikuje niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą ;

kod E – sygnalizuje, że niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy, niż 14 dni lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym, niż 14 dni od początku choroby.

Ponadto w zakresie ustalania uprawnień oraz wysokości zasiłku, zwolnienie lekarskie z kodem A informuje, że okresy orzeczonej niezdolności do pracy należy zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego, ponieważ pomiędzy obecną i poprzednią chorobą nie było przerwy dłuższej niż 60 dni. W przypadku kodu B umieszczonego na zaświadczeniu lekarskim, zasiłek przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, a okres zasiłkowy trwa do 270 dni. Okres zasiłkowy w ilości 270 dni będzie przysługiwał również ubezpieczonemu, któremu lekarz wystawi zaświadczenie lekarskie z kodem D. Jeżeli w zaś w zwolnieniu lekarskim pojawi się kod C, pierwsze 5 dni orzeczonej niezdolności będą niepłatne, ale powinny być wliczone do okresu zasiłkowego.

Kody B i D na wniosek osoby ubezpieczonej mogą zostać pominięte w trakcie wystawiania zaświadczenia lekarskiego, wówczas zasiłek chorobowy będzie przysługiwał na zasadach ogólnych. W przypadku kodu B, wysokość zasiłku może wynieść 100%, ale w tym celu wymagane jest doręczenie przez ubezpieczoną odrębnego zaświadczenia  stwierdzającego stan ciąży w okresie orzeczonej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

art. 16 i art. 57 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r. poz. 1368)