09.08.2010 r.
2 min

Jak będą wyglądały reguły ustalania wymiaru czasu pracy w 2010r.?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.08.2010r.
2 min

W Sejmie cały czas znajduje się projekt zmian w Kodeksie pracy oraz ustawie o dniach wolnych od pracy, który kojarzymy powszechnie z wprowadzeniem nowego święta „państwowego”, które miałoby przypadać corocznie w dniu 6 stycznia (Święto Trzech Króli). Projekt zawiera jednak rozstrzygnięcie o wiele istotniejsze dla pracodawców. Wprowadzenie Święta Trzech Króli do katalogu dni wolnych od pracy miało według zamierzeń twórców projektu zmienić również reguły ustalania wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Otóż pierwotnie zmieniona miała zostać treść art.130 § 2 Kodeksu pracy, który w nowym brzmieniu stanowiłby, iż każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż sobota lub niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Na obecnym etapie prac legislacyjnych brzmienie art.130 § 2 Kodeksu pracy ma pozostać jednak niezmienione.

W toku prac obradującej nad projektem komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach projekt uległ bowiem istotnej modyfikacji – mianowicie art. 130 Kodeksu pracy ma zostać uzupełniony o § 21, w świetle którego „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”. Skutkiem wejścia w życie nowej regulacji byłoby więc powstanie dość zaskakującego stanu prawnego, w którym rozkład czasu pracy (dotychczas wtórny wobec wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym), miałby znaczenie już na etapie ustalania wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
W pewnej mierze doprowadziłoby to do swego rodzaju nierównego traktowania pracowników zatrudnionych przez różnych pracodawców w zależności od tego, jaki dzień będzie w konkretnym zakładzie wyznaczony jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Bezspornie nowa regulacja wywoła również skłonność wielu pracodawców do takiego ustalania rozkładu czasu pracy, aby to było jak najmniej korzystne dla pracownika (a więc planowanie udzielenia dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w dzień uznany za święto w rozumieniu ustawy o dniach wolnych od pracy). Projekt będzie przedmiotem dalszych prac legislacyjnych.