Z dniem 21 marca 2011 r. ustawodawca wprowadził obowiązek wydania pracownikowi zbiorczego świadectwa pracy, jeśli pozostawał on w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. W takim przypadku pracodawca jest bowiem zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Realizacja wskazanego obowiązku ma charakter bezwarunkowy i nie jest uzależniona o wystąpienia przez pracownika z jakimkolwiek wniosku w tym zakresie.
Nowe rozwiązania w art. 97 § 13 Kodeksu pracy dopuszczają jednak możliwość wcześniejszego wydania pracownikowi świadectwa pracy, co do zasady powinno to jednak nastąpić na wniosek pracownika. Pracownik może bowiem w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę na czas określony, na okres próbny oraz na czas wykonania określonej pracy lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.
Wielu pracodawców obawiając się przeoczenia terminu wydania pracownikowi świadectwa pracy, co było prawdopodobne szczególnie w przypadku nawiązania z pracownikiem przed upływem 24 – miesięcznego terminu umowy o pracę na czas nieokreślony, postanowiło wydawać pracownikom świadectwa pracy w momencie, gdy będzie kończyła się umowa terminowa poprzedzająca zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony, nawet jeśli pracownik nie będzie o to wnosił. Przykładem takiej sytuacji będzie na przykład zawarcie umowy o pracę na okres próbny (3 miesiące), umowy o pracę na czas określony (1 roku), a następnie umowy o pracę na czas nieokreślony. W takiej sytuacji termin wydania świadectwa pracy dotyczącego umowy o pracę na okres próbny i umowy o pracę na czas określony upłynie wraz z końcem 9 miesiąca zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony.
W swoim najnowszym stanowisku z 16 lutego 2012 r. Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że wcześniejsze wydanie pracownikowi świadectwa pracy nawet bez jego pisemnego wniosku nie pogorszy jego sytuacji, a zatem nie będzie naruszało interesów pracownika. Jak dodatkowo podkreślono w przywołanym stanowisku Głównego Inspektoratu Pracy „przepisy nie przewidują też sankcji dla pracodawcy, który wyda pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy przed upływem 24 miesięcy, w szczególności działanie takie nie będzie stanowić wykroczenia przeciwko prawom pracownika”.
Zobacz szkolenie: