Odpowiedź:
Dodany do art. 29 k.p. przez ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1220) § 11 nakłada na pracodawcę obowiązek zamieszczenia w umowie o pracę informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy, jeżeli umowa o pracę na czas określony została zawarta w celu, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 1-3 k.p., lub w przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 4 k.p.
Ze wskazanym przepisem koresponduje wzór umowy o pracę stanowiący Załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 1996 r., nr 62, poz. 289 z późn. zm.). Na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 2015 r., poz. 2005) do rzeczonego wzoru została bowiem wprowadzona rubryka: Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 par.11 k.p., o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony).
Art. 29 § 11 k.p. odwołuje się do dyspozycji art. 251 § 4 k.p. Z przepisu tego wynika, iż limitów w zawieraniu umów terminowych nie stosuje się do następujących umów na czas określony:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Oznacza to, iż w umowie o pracę jako przyczyny uzasadniające zawarcie umowy powinny zostać wskazane okoliczności określone w art. 251 § 4 k.p., uzasadniające odstąpienie od limitów w zawieraniu umów na czas określony. Okoliczności te nie powinny zostać wskazane w sposób ogólny. W szczególności wskazanie nie może ograniczać się do zacytowania przepisów. Okoliczności uzasadniające odstąpienie od limitów w zawieraniu umów na czas określony powinny zostać określone w sposób konkretny i odnosić się do konkretnych faktów.
Przyczyn uzasadniających zawarcie umowy nie wskazuje się w umowie na okres próbny, umowie na czas nieokreślony, umowie na czas określony, która nie jest zawierana z odstąpieniem od limitów w tym zakresie, oraz umowie o pracę na czas określony, która jest uregulowana przepisami szczególnymi w stosunku do rozwiązań wynikających z Kodeksu pracy.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta