29.09.2017 r.
5 min

Ile godzin wynosi jeden dzień urlopu wypoczynkowego niepełnosprawnego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.09.2017r.
5 min

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego

Niezależnie do urlopu wypoczynkowego przysługującego na podstawie przepisów Kodeksu Pracy, pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2046 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, dodatkowy urlop wypoczynkowy niepełnosprawnego przysługuje w wymiarze 10 dni roboczych. Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika (art. 154 § 2 k.p.). Przy czym wymiar urlopu podstawowego i dodatkowego należy obliczać oddzielnie.

Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 in fine ustawy). Datę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności stanowi data wydania stosownego orzeczenia przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Pracownik nabywa zatem prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego po roku pracy liczonego od dnia następnego po dniu wydania przedmiotowego orzeczenia.

Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownik niepełnosprawny nabywa w dniu 1 stycznia każdego roku kalendarzowego.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (art. 19 ust. 2 ustawy). Jeżeli jednak wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługującego na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast rzeczonego urlopu pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy (art. 19 ust. 3 ustawy).

Godzinowy wymiar urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z art. 1542 § 1 k.p. urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.  

Przepis art. 1542 § 2 k.p. stanowi, iż udzielając urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowy jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Zasada ta jest jednak modyfikowana przez art. 1542 § 3 k.p. Stanowi on, iż przepis art. 1542 § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin. Oznacza to, iż w przypadku gdy dobowy wymiar czasu pracownika jest mniejszy niż 8 godzin, liczbę godzin przysługującego mu urlopu oblicza się, mnożąc liczbę dni urlopu wypoczynkowego przez dobowy wymiar czasu pracy tego pracownika.

Godzinowy wymiar urlopu wypoczynkowego niepełnosprawnego

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Oznacza to, iż do urlopu wypoczynkowego udzielanego pracownikom legitymującym się orzeczeniem o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zastosowanie ma art. 1542 § 3 k.p. Przepis ten stosuje się zarówno do podstawowego, jak i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Tym samym jeden dzień urlopu pracownika niepełnosprawnego posiadającego orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi 7 godzin.

W stosunku do pracowników niepełnosprawnych, do których nie mają zastosowania skrócone dobowe normy czasu pracy, jeden dzień urlopu wypoczynkowego powinien być jednak liczony według zasad ogólnych.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]