7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe. Niektórzy pracownicy zdecydowali się na zasiadanie w obwodowych lub terytorialnych komisjach wyborczych. Kodeks wyborczy przewiduje dla nich szereg uprawnień. Przysługują im między innymi diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, a także zwolnienie od pracy.
Wspomniane uprawnienia zostały określone w art. 154 kodeksu wyborczego. Zgodnie z § 4 tego artykułu członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje:
1. zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,
2. do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Uprawnienie, o którym mowa w punkcie pierwszym, dotyczy celowego zwolnienia od pracy w konkretne dni wskazane w tym przepisie. Natomiast punkt drugi odnosi się do dodatkowych dni wolnych, kiedy nieobecność pracy jest podyktowana okolicznościami związanymi z wykonywaniem zadań członka komisji, jak na przykład udział w szkoleniach.
Ponadto członkowie obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 4, są obowiązani, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić, w formie pisemnej pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. W dalszej kolejności, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań komisji (art. 154 § 4a kodeksu wyborczego).