Zmiana Kodeksu pracy, która weszła w życie 16 lipca 2010r., uregulowała dość szczegółowo prawa i obowiązki pracodawcy związane z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych. Nowe rozwiązania uzależniają zakres uprawnień przysługujących pracownikowi od tego czy podnoszenie kwalifikacji odbywa się za zgodą pracodawcy lub w wyniku jego skierowania, czy też dokształcanie pracownik realizuje bez jego zgody, przy czym pełen zakres uprawnień przysługuje pracownikowi tylko w przypadku dokształcania zaakceptowanego przez pracodawcę.
Podnoszenie kwalifikacji bez zgody pracodawcy teoretycznie jest obojętne z punktu widzenia obowiązków pracodawcy, gdyż w tym zakresie pracownikowi może być przyznane wyłącznie zwolnienie z części bądź całości dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub urlop bezpłatny, przy czym przyznanie któregokolwiek z wymienionych uprawnień uwarunkowane jest porozumieniem pracodawcy i pracownika.
W praktyce mogą jednak wystąpić sytuacje sporne, które dotyczyć będą sporu co do faktu wyrażenia przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika. Otóż przepisy Kodeksu pracy nie wspominają o wymogu pisemnej i wyraźnej zgody pracodawcy na dokształcanie się pracownika. Zgoda może zostać wyrażona w każdej formie, byleby była zrozumiała dla stron. Zatem oprócz formy pisemnej pojawia się obszar dla zgody wyrażonej w formie ustnej lub nawet dorozumianej.
W praktyce możliwe jest zatem wystąpienie sytuacji wątpliwych, gdy na przykład pracownik podnoszący kwalifikacje (np. uczęszczający na studia licencjackie), jednocześnie sporadycznie prosi pracodawcę o drobne zwolnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji, które pracodawca akceptuje nie pomniejszając wynagrodzenia pracownika. Problem pojawi się w tej sytuacji, gdy pracownik wystąpi z roszczeniem o udzielenie poważniejszego zwolnienia od pracy lub wręcz urlopu szkoleniowego. Ciężar dowodu zgody pracodawcy w razie sporu (przy braku formy pisemnej) spoczywa na pracowniku, ale pracownik może przecież wywodzić również zgodę dorozumianą. Stąd zrozumiała jest zapobiegliwość niektórych pracodawców, którzy powziąwszy wiedzę o podnoszeniu przez pracowników kwalifikacji zawodowych oczekują wręcz od pracownika pisemnego oświadczenia, w którym pracownik pisemnie zadeklaruje, że podnosi wiedzę bez zgody pracodawcy.