27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
12.04.2024 r.
2 min

Elementy skierowania na badania lekarskie

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
12.04.2024r.
2 min

Zasady sporządzania skierowań na profilaktyczne badania lekarskie oraz jego wzór określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zgodnie z § 4 ust. 2 przywołanego rozporządzenia skierowanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:

1. określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
2. w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu;
3. w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony;
4. opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Opis warunków pracy zawarty w skierowaniu powinien być zgodny ze stanem faktycznym. W konsekwencji, każda zmiana warunków pracy powinna znaleźć odzwierciedlenie w skierowaniu na kolejne badanie lekarskie. Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie wystawionego przez pracodawcę skierowania. W oparciu o zawarte w nim informacje o warunkach, w jakich pracownik pracuje, lekarz medycyny pracy dokonuje doboru odpowiednich badań oraz przeprowadza diagnostykę. Następnie wydaje orzeczenie stwierdzające istnienie lub nieistnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.