12.10.2016 r.
5 min

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy dla pracownika tymczasowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.10.2016r.
5 min

Brak obowiązku wypłacenia ekwiwalentu

Obecnie w przypadku niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w okresie wykonywania pracy tymczasowej, agencja pracy tymczasowej obowiązana jest wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część (art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz. U. z 2016 roku, poz. 360), zwanej dalej ustawą o zatrudnieniu pracowników tymczasowych).

Projekt ustawy nowelizującej przewiduje wprowadzenie od powyższej zasady wyjątku. Do art. 17 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych planowane jest wprowadzenie ust. 3a w następującym brzmieniu: Agencja pracy tymczasowej nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w ust. 3, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika tymczasowego w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tą samą agencją pracy tymczasowej, w celu powierzenia wykonywania pracy tymczasowej u tego samego pracodawcy użytkownika, u którego była wykonywana taka praca, bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy o pracę z taką agencją.

Oznacza to, iż jeżeli strony postanowią, iż pracownik ma świadczyć pracę na podstawie kolejnej umowy o pracę, w ramach tej samej agencji pracy tymczasowej, na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika, nie będzie obowiązku wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Pracownik będzie mógł wykorzystać urlop wypoczynkowy w naturze w trakcie kolejnej umowy o pracę.

Nowe zasady ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Obecnie zasady ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dla pracownika tymczasowego określa art. 17 ust. 4 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Stanowi on: Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Cytowany przepis jest nieprecyzyjny, a jego wykładnia oraz stosowanie wzbudzają znaczne wątpliwości.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 12 lipca 2016 roku przewiduje wprowadzenie zupełnie nowych zasad ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za niewykorzystanie urlop. Zmianie ulegnie treść art. 17 ust. 4 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Będzie on regulował wyłącznie kwestię sposobu ustalenia wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Ponadto do art. 17 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych planowane jest dodane ust. 5 – 8. Przy czym do sposobu ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy bezpośrednio odnosić się mają ust. 7 – 8.

Zgodnie z projektem ustawy nowelizującej art. 17 ust. 7 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych ma brzmieć w następujący sposób: Ekwiwalent pieniężny za jeden dzień urlopu ustala się:

  1. sumując kwotę wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu, a następnie,
  2. dzieląc otrzymany wynik przez liczbę dni, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w okresie, o którym mowa w pkt 1.    

Art. 17 ust. 8 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych ma przewidywać odpowiednie stosowanie do ustalenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zasad określonych w nowo dodatnich do art. 17 ustępach 5 i 6. Przepisy te dotyczyć mają zasad ustalania wynagrodzenia urlopowego. Ustęp 5 precyzować ma pojęcie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik korzysta z czasu wolnego. Według niego okres 3 miesięcy obejmuje łącznie okres kolejnych 90 dni zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej udzielającej urlopu, przypadający w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu. Natomiast ust. 6 dotyczyć ma stanów faktycznych kiedy pracownik nie przepracował okresu 3 miesięcy. W takim przypadku podstawę obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy ma stanowić wynagrodzenie wypłacone w okresie faktycznie przepracowanym.