Warto zaznaczyć, że przepisy przewidują pewne ograniczenia w kwestii praktycznego wykorzystania tej formy szkolenia. O tym, jakie to ograniczenia przeczytaj w opracowaniach:
- „Nie każdy może odbyć szkolenie bhp w formie e-learningu”
- „Szkolenie wstępne w dziedzinie bhp nie może zostać zorganizowane w formie e-learningu”
Swego rodzaju ograniczeniem jest również sposób przeprowadzania egzaminu kończącego szkolenie organizowane w tej formie, który zgodnie z § 16 ust. 1 i 2 rozp. ws. szkoleń bhp powinien odbyć się przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia.
Zgodnie ze stanowiskiem twórców analizowanej regulacji, zwrot „przed komisją” należy rozumieć jako konieczność fizycznego stawienia się na egzamin sprawdzający1
Rzetelną informację o tym, czy uczestnik szkolenia w wymaganym stopniu przyswoił wiedzę objętą jego programem oraz czy posiadł umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp organizator szkolenia może uzyskać wyłącznie podczas egzaminu przeprowadzanego „pod okiem” powołanej w tym celu komisji. Egzamin przeprowadzany „na odległość” nie pozwala na wiarygodną weryfikację w tym zakresie.
W konsekwencji „na odległość” może odbywać się jedynie zasadnicza część szkolenia związana z procesem pozyskiwania przez jego uczestników wiedzy niezbędnej do zdania egzaminu. Natomiast sam egzamin wymagał będzie wykazania faktu jej nabycia w bezpośrednim kontakcie z komisja egzaminacyjną.
1Tak m.in. W. Leszczyński, Szkolenia bhp – pytania i odpowiedzi, Przyjaciel przy pracy Nr 4/2007, s. 34