Aktualnie obowiązujące w tym zakresie przepisy są postrzegane jako bariera utrudniająca kontakt podatników i płatników w formie elektronicznej z organem podatkowym – pisze Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej.
Obecna droga złożenia zeznania w formie elektronicznej jest bardzo trudna.
Najpierw zamiar składania deklaracji w tej formie trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Przygotowany specjalnie w tym celu formularz zawiadomienia ZAW-E1 można pobrać przez portal www.e-deklaracje.gov.pl. W ZAW-E1 można też wskazać osoby, które będą upoważnione do składanie e-deklaracji w naszym imieniu. Co ciekawe, formularz ten dostarcza się do urzędu skarbowego w formie papierowej.
Dopiero potem już drogą elektroniczną poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl należy wysłać zgłoszenie ZAW-E2. Potwierdza się w nim wolę składania deklaracji w formie elektronicznej i ewentualnie dane osób upoważnionych do składanie e-deklaracji w naszym imieniu. Już w tym momencie potrzebny jest tzw. bezpieczny podpis elektroniczny.
Naczelnik urzędu weryfikuje zgłoszenie i na specjalnym formularzu ZAS-E potwierdza możliwość składania przez podatnika dokumentów elektronicznych. Ma na to miesiąc.
Ministerstwo Finansów chce to teraz zmienić. Nowe przepisy ordynacji podatkowej mają zlikwidować zawiłą procedurę powiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej. O ustanowieniu i odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji w naszym imieniu będziemy mogli informować fiskusa drogą elektroniczną.
W nowelizacji ordynacji podatkowej zapisano, że nowe przepisy wejdą w życie 1 marca. Być może umożliwiłoby to większej grupie podatników złożenie przez internet PIT-ów za 2008 r. Przed rokiem przez sieć PIT-y roczne złożyło zaledwie 390 podatników.
Niestety, aby nowe przepisy weszły w życie, musi je zatwierdzić nie tylko rząd, ale też Sejm, Senat i prezydent. Termin 1 marca wydaje się więc mało realny.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną ofertą szkoleniową.
Szczególnie mocno zachęcamy do szkoleń związanych z tematyką podatkową i wszelkimi zmianami obowiązującymi w tym zakresie od 2009 roku.
źródło: Gazeta Wyborcza