05.07.2010 r.
2 min

Dzień wolny za 1 maja 2010 r.

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.07.2010r.
2 min

Pracownikowi, który chorował w okresie od 28 kwietnia 2010r. do 27 czerwca 2010r. w okolicznościach przedstawionych w pytaniu, nie przysługuje żaden dodatkowy dzień wolny po powrocie do pracy. Niezdolność do pracy pracownika w dniu 4 czerwca 2010r. (w dniu, w którym dokonano zmniejszenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym z tytułu święta przypadającego w dniu 1 maja 2010r.) nie powoduje również konieczności wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia.

Święto przypadające w dniu 1 maja 2010r. spowodowało konieczność zmniejszenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin.

W praktyce dla pracodawcy, u którego sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, wystąpienie święta przypadającego w sobotę powoduje konieczność udzielenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy przypadającego pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem.

W sytuacji gdy pracownik faktycznie nie zrealizuje swojego uprawnienia do dnia wolnego od pracy z uwagi na trwającą w tym dniu niezdolność do pracy spowodowaną chorobą, nie nabędzie jednak z tego tytułu żadnych dodatkowych uprawnień. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin, które pracownik miał przepracować w okresie, w którym wystąpiła usprawiedliwiona nieobecność w pracy, zgodnie z rozkładem czasu pracy obowiązującym pracownika.

Rozkład czasu pracy pracownika przewidywał udzielenie pracownikowi dnia wolnego od pracy w dniu 4 czerwca 2010r. Zatem pracownik we wskazanym dniu i tak nie był zobowiązany do świadczenia pracy, a wystąpienie usprawiedliwionej nieobecności w pracy w tym dniu nie rodziło żadnych dodatkowych skutków dla obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym.