21.11.2013 r.
3 min

Dzień wolny dla pracownika samorządowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.11.2013r.
3 min

Pragmatyka służbowa…

Aktem prawnym związanym z zatrudnianiem pracowników samorządowych jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.). W art. 42 ustawy legislator zobowiązuje pracodawcę samorządowego do utworzenia regulaminu pracy jednostki, w którym zostaną określone następujące parametry: porządek wewnętrzny i rozkład czasu pracy mający zapewnić obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie.

W świetle art. 43 ustawy w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

Godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Decyzję co do sposobu rekompensaty podejmuje pracownik samorządowy. Czas wolny, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Powyższe regulacje prawne nie dają jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak zrekompensować pracę w dniu wolnym od pracy.

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy…

W przedmiotowej kwestii wypowiedziała się Komisja Prawna GIP. W swoim stanowisku z dnia 12 września 2013 r. w sprawie sposobu rekompensowania pracownikowi samorządowemu pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy uznała, iż w przypadku świadczenia na polecenie przełożonego pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, tj. w sobotę (zgodnie z rozkładem czasu pracy soboty są dniami wolnymi od pracy), należy udzielić innego (całego) dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, w którym tę pracę świadczył, w terminie z nim uzgodnionym.

Stosowanie kodeksu pracy

Uzasadniając swoje stanowisko PIP stwierdziła, iż ustawa o pracownikach samorządowych nie zawiera odrębnej regulacji w zakresie norm czasu pracy dla tej grupy pracowników. Dlatego też należy w tym zakresie stosować parametry wynikające z kodeksu pracy, tj. przepisy ogólne o czasie pracy wskazane w art. 129 kodeksu pracy. Zasady rekompensowania pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wynikają z art. 1513 kodeksu pracy: pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Podsumowując…

PIP podsumowała, iż art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych będzie miał zastosowanie dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, jeśli do tego czasu pracownikowi samorządowemu nie udzielono dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Wówczas stanie się ona pracą w godzinach nadliczbowych.