21.04.2016 r.
4 min

Dwuletnie liceum z wymiar urlopu wypoczynkowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.04.2016r.
4 min

Zgodnie z art. 155 § 1 KP, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.

Jak wynika z powyższego przepisu, okres podlegający zaliczeniu do stażu pracy rzutującego na wymiar urlopu (tzw. „staż urlopowy”) uzależniony jest od rodzaju ukończonej szkoły. Każda z wyliczonych w tym przepisie szkół przewiduje zróżnicowany okres podlegający zaliczeniu na poczet „stażu urlopowego”. Nie ma przy tym znaczenia, czy nauka była pobierana w trybie dziennym, wieczorowym, eksternistycznym, czy zaocznym.  

Wymienione okresy są okresami maksymalnymi. Oznacza to, że w sytuacji, gdy czasokres faktycznego trwania nauki wydłuży się z powodu konieczności powtarzania klasy/roku to do „stażu urlopowego” wliczany będzie wyłącznie okres przewidziany w tym przepisie. Podobnie będzie w przypadku, gdy pracownik uzyska świadectwo/dyplom ukończenia danej szkoły wcześniej niż przewiduje to art. 155 § 1 KP.         

W dwóch przypadkach, analizowany przepis uzależnia długość okresu podlegającego zaliczeniu ściśle od długości okresu nauki przewidzianego programem nauczania w danej placówce. Pierwszym z tych przypadków jest okres nauki w zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej (pkt 1), drugim zaś okres nauki w średniej szkole zawodowej (pkt 2). Z tytułu ukończenia każdej z tych szkół na poczet „stażu urlopowego” zaliczeniu podlega odpowiednio 3-letni bądź 5-letni okres. Przy czym w przypadku, gdy program szkoły przewiduje zdobycie świadectwa w krótszym czasie, niż to wynika z okresu maksymalnego wymienionego w tym przepisie – na poczet „stażu urlopowego” zaliczeniu podlegał będzie ów krótszy odcinek czasowy. Innymi słowy, w przypadku szkół wymienionych w art. 155 § 1 pkt 1 i 2 KP na poczet „stażu urlopowego” zaliczamy okres nauki przewidziany programem, jednak nie więcej niż 3 lata (zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa) bądź 5 lat (średnia szkoła zawodowa).

Inaczej przedstawia się sytuacja absolwentów pozostałych rodzajów szkół, w których przypadku do „stażu urlopowego” zaliczamy dokładnie taki okres, jaki został wskazany w art. 155 § 1 KP. Dotyczy to również absolwentów średnich szkół ogólnokształcących. Z tytułu ukończenia tego typu szkoły na poczet „stażu urlopowego” zaliczeniu będzie podlegał zawsze okres 4 lat, niezależnie od czasu nauki przewidzianego programem nauczania.

A zatem pracownicy, o której mowa w zapytaniu należy zaliczyć do „stażu urlopowego” 4 lata pomimo tego, że program nauczania placówki, w której uzyskała świadectwo ukończenia liceum zakładał krótszy, bo 2 letni okres nauki.

""