Wymiar czasu pracy określa liczbę godzin i dni do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oblicza się go mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
W maju 2024 roku przypadają aż dwa długie weekendy. Święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy w maju, to:
- 1 maja – Święto Pracy,
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja,
- Boże Ciało, które w tym roku przypada 30 maja.
Każde ze wskazanych wyżej świąt powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Ponadto, zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, kolejnym dniem wolnym jest 19 maja, czyli Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Święto to przypada w niedzielę, a wobec tego wymiar czasu pracy nie będzie obniżony o kolejne 8 godzin.
Wraz z niepracującymi weekendami w maju występuje aż 11 dni wolnych od pracy. Oznacza to, że do przepracowania będzie 20 dni, czyli 160 godzin dla pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy, w pełnym wymiarze czasu pracy.
W przypadku pracowników niepełnoetatowych, wymiar czasu pracy obniża się proporcjonalnie do liczby godzin przypadających do przepracowania na całym etacie.