Ojcu dziecka przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika – ojca w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
W celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
1. ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
2. upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcom biologicznym, jak i ojcom, którzy przysposobili dziecko. Nie jest konieczne, aby pracownik – ojciec pozostawał w związku małżeńskim z matką dziecka. Co więcej, żaden przepis nie uzależnia skorzystania przez pracownika z analizowanego uprawnienia od pozostawania w dniu urodzenia lub przysposobienia dziecka w stosunku pracy z konkretnym pracodawcą. Tym samym w przypadku zmiany pracy po urodzeniu dziecka, pracownik – ojciec może skorzystać z rzeczonego uprawnienia u nowego pracodawcy.
Na podstawie powyższej analizy można uznać, że wymienionymi przez ustawodawcę warunkami do skorzystania przez pracownika-ojca z uprawnienia do urlopu ojcowskiego jest:
- wychowywanie przez niego dziecka i
- złożenie wniosku o urlop ojcowski przed upływem 12 miesięcy odpowiednio od urodzenia dziecka lub przysposobienia go.