Pracodawcy oferują pracownikom różnorodne składniki wynagrodzenia i świadczenia, motywując w ten sposób załogę do rzetelnego i efektywnego wykonywania swoich obowiązków. W okresie wakacyjnym pracownicy mogą otrzymać dodatkowe środki na wypoczynek. Na ten cel przeznacza się środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo środki obrotowe pracodawcy.
Zazwyczaj w drugim przypadku dodatkowe wsparcie otrzymują wszyscy pracownicy w równej kwocie. Nie jest ono pomniejszane za dni nieobecności usprawiedliwionej. Dlatego ich wartość uwzględnia się w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Mimo to omawiane premie nie są zaliczane do podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z art. 41 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa do podstawy wymiaru zasiłku przyjmujemy te składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w trakcie choroby. Jeżeli na prawo do premii nie ma wpływu indywidualna ocena pracownika przez przełożonego i nie jest ona pomniejszana za czas choroby, nie będzie stanowiła podstawy wymiaru świadczeń i zasiłków.
Należy pamiętać, że składniki wynagrodzenia, które nie są pomniejszane za chorobę, nie stanowiące podstawy wymiaru świadczeń i zasiłków w trakcie trwania stosunku pracy, będą stanowiły podstawę wymiaru zasiłku wypłacanego ubezpieczonemu po ustaniu tytułu ubezpieczenia.