Podstawowym warunkiem przyznania dofinansowania jest spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Przez spadek obrotów rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego (art. 15 zzc ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanej dalej ustawą).
Dofinansowanie może być przyznane w różnej wysokości w zależności od poziomu spadku obrotów. I tak, jeżeli obroty spadły o:
- co najmniej 30% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- co najmniej 50% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- co najmniej 80% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności, drogą elektroniczną – za pośrednictwem serwisu praca.gov.pl albo papierowo – w kopercie do skrzynki umieszczonej w urzędzie pracy, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. W jego treści należy oświadczyć o spadku obrotów w następstwie wystąpienia COVID-19, braku przesłanek do ogłoszenia upadłości, niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych i składek ZUS (do końca trzeciego kwartału 2019 roku), przeznaczeniu dofinansowania na koszty prowadzenia działalności gospodarczej a także o numerze rachunku bankowego właściwego dla prowadzonej działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać, że wszystkie oświadczenia przez przedsiębiorcę są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Dofinansowanie jest przyznawane na podstawie umowy zawartej ze starostą na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Okres ten może zostać przedłużony w drodze rozporządzenia wydanego przez Radę Ministrów, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane. Środki będą wypłacane w okresach miesięcznych.
Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który zostało przyznane dofinansowanie (art. 15zzc ust. 6 ustawy). W przypadku niedotrzymania tego warunku przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrotu dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej (w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty). Warto zwrócić uwagę, że treść art. 15zzc ust. 6 została zmieniona mocą nowelizacji, zwanej Tarczą 2.0. Zgodnie z pierwotną treścią przepisu przedsiębiorca był zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinansowania – przez okres równy okresowi, w którym przyznano dofinansowanie. Co istotne, nowa treść ma zastosowanie również do dofinansowań udzielonych przed wejściem w życie tej nowelizacji (art. 110 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2).
Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane
z innych środków publicznych.
Szczegółowe informacje oraz wzór wniosku i umowy o dofinansowanie można znaleźć na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy.
Magdalena Jeziorska
radca prawny