27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT
12.11.2023 r.
3 min

Dofinansowania do studiów dla pracowników a podatek dochodowy od osób fizycznych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatek PIT
12.11.2023r.
3 min

Pracownik powinien cały czas się rozwijać, zdobywać nową wiedzę i doświadczenie oraz ugruntowywać dotychczasowe umiejętności. Podnoszenie kwalifikacji może odbywać się za zgodą i przy współudziale pracodawcy, jak i niezależnie od jego woli.

Pracodawca może wspierać pracownika w nauce. Może to robić na przykład poprzez przekazywanie środków finansowych na opłacenie kursów, szkoleń czy studiów pracownika. Nie ulega wątpliwości, że takie świadczenie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z podatku dochodowego wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. W katalogu świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych mieści się sfinansowanie studiów pracownikowi w całości lub części. Odrębnymi przepisami, o których mowa w rzeczonym przepisie, są między innymi przepisy kodeksu pracy określające zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika z inicjatywy lub za zgoda pracodawcy, tj. na podstawie art. 102 i następnych kodeksu pracy.

W myśl art. 1031 § 2 i 3 kodeksu pracy pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca ma obowiązek udzielenia tych świadczeń. Niezależnie od powyższego ustawodawca w art. 1033 kodeksu pracy przyznał pracodawcy uprawnienie do udzielenia pracownikowi dodatkowych świadczeń, w szczególności pokrycia opłat za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Z dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy wynika, iż ze zwolnienia nie korzystają świadczenia otrzymywane tytułem wynagrodzenia za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Zwolniona z podatku jest zatem wartość świadczeń, które zostały przyznane pracownikowi przez pracodawcę z jego inicjatywy na podstawie art. 1033 kodeksu pracy. Tym samym wartość dofinansowania do studiów dla pracowników korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.