28.01.2020 r.
2 min

Dodatek stażowy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.01.2020r.
2 min

Mowa tutaj o dodatku, który przysługuje pracownikowi z tytułu osiągnięcia określonego stażu pracy, niezależnie od tego, jaką nazwę nadano temu składnikowi wynagrodzenia. Zgodnie z art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2018r. poz. 2177 ze zmianami z 2019r poz. 1564) przez „dodatek za staż pracy” należy bowiem rozumieć dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Od początku tego roku dodatek za staż pracy dołączył do takich składników wynagrodzenia jak premia jubileuszowa, odprawa emerytalna i rentowa, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, których nie uwzględnia się obliczając wysokość wynagrodzenia pracownika w celu ustalenia czy wysokość tego wynagrodzenia nie jest niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tym samym pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy od stycznia 2020 roku przysługuje co najmniej 2600 zł brutto miesięcznie jako wynagrodzenie będące minimalnym wynagrodzeniem za pracę, zaś dodatek za staż pracy jest wypłacany pracownikowi niezależnie od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wprowadzona zmiana niewątpliwie zwiększa obciążenia po stronie pracodawców, którzy do końca ubiegłego roku mogli wypłacać wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, w którym to mogły się zawierać również składniki będące dodatkiem za staż pracy. Ponadto wprowadzone zmiany mogą spowodować pewne niejasności w zakresie wysokości wypłacanych wynagrodzeń w zakładach pracy. Pracownik uzyskujący minimalne wynagrodzenie oraz wyższy dodatek stażowy może realnie zarabiać więcej niż pracownik z wyższym wynagrodzeniem, ale z krótszym stażem pracy. Może to oznaczać konieczność zweryfikowania zasad wynagradzania pracowników przez pracodawcę.