11.02.2013 r.
2 min

Dobrowolne ubezpieczenia społeczne po rozwiązaniu umowy zlecenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.02.2013r.
2 min

Od 1 stycznia 2013 r. zmianie uległo brzmienie art. 7 i 10 ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.). Od tej daty każda osoba, która nie spełnia warunków do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi obowiązkowo ma prawo do dobrowolnego objęcia tymi ubezpieczeniami. Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, mogą po ustaniu ubezpieczeń przystąpić do nich dobrowolnie.

Objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi następuje, zgodnie z art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Podstawę wymiaru składek dla osób podlegających dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2013 r. – 1600,00 zł).
Składki na te ubezpieczenia za dany miesiąc należy opłacać w terminie do 10 dnia następnego
miesiąca. W tym terminie osoby objęte dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przekazują również deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Składki na ubezpieczenie emerytalne (19,52%) i ubezpieczenia rentowe (8,00%) finansują w całości sami ubezpieczeni.

Zobacz szkolenia: