28.12.2009 r.
2 min

Dobowy limit pracy w godzinach nadliczbowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.12.2009r.
2 min

Odnosząc się do kwestii odpoczynku dobowego postrzeganego jako swego rodzaju ograniczenie w powierzaniu pracownikowi pracy poza obowiązującym rozkładem czasu pracy, należy zaznaczyć, że ustawodawca kilka lat temu odszedł od koncepcji sztywnego określania dobowego limitu godzin nadliczbowych (w przeszłości były to maksymalnie 4 godziny). Obecnie limitowanie pracy w godzinach nadliczbowych ma charakter dość elastyczny i jest powiązane zarówno z rozkładem czasu pracy pracownika w konkretnym dniu, jak i przyczyną uzasadniającą powierzenie pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Powierzając pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych uzasadnionych szczególnymi potrzebami pracodawcy powinniśmy zawsze kształtować ich wymiar tak, aby nie naruszyć prawa pracownika do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Zatem wymiar godzin nadliczbowych będzie uwarunkowany liczbą godzin pracy, jaką pracownik miał wykonywać w danym dniu zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy. W przypadku klasycznego rozkładu czasu pracy, w którym pracownik świadczy pracę zgodnie z rozkładem w wymiarze 8 godzin, limit dobowy pracy w godzinach nadliczbowych wyniesie 5 godzin (pod warunkiem, że praca w godzinach nadliczbowych przypada bezpośrednio po zakończeniu zmiany roboczej, bądź też kończy dobę pracowniczą). W przypadku pracownika, który zgodnie z rozkładem czasu pracy świadczył pracę w danym dniu w wymiarze 12 godzin, przestrzeń pozostała na ewentualne powierzenie pracy w godzinach nadliczbowych wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawcy zostanie ograniczona do 1 godziny.

Odpoczynek dobowy jako swego rodzaju limit pracy w godzinach nadliczbowych w dobie pracowniczej nie będzie natomiast miał istotnego znaczenia praktycznego w przypadku powierzania pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych uzasadnionych koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. W takim przypadku ustawodawca dopuścił możliwość niezapewnienia pracownikowi 11 godzinnego odpoczynku dobowego, pod warunkiem udzielenia pracownikowi w okresie rozliczeniowym równoważnego okresu odpoczynku.