Art. 188 Kodeksu pracy gwarantuje pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar tego zwolnienia nie jest uzależniony od liczby dzieci posiadanych przez pracownika. Z tego zwolnienia może skorzystać zarówno pracownik mający własne dziecko w wieku do lat 14, jak i pracownik wychowujący dziecko przysposobione lub dziecko współmałżonka.
Okolicznością, która pozostaje bez wpływu na uprawnienie pracownika w tym zakresie jest również to, że małżonek pracownika nie pozostaje w zatrudnieniu bądź przebywa na urlopie wychowawczym. Okolicznością ograniczającą uprawnienie pracownika jest wyłącznie to, że oboje rodzice pozostają w zatrudnieniu. Jeżeli każde z rodziców pozostaje w zatrudnieniu z uprawnienia do 2 dni zwolnienia od pracy może skorzystać tylko jedno z nich bądź dopuszczalne będzie podzielenie się wymiarem tego uprawnienia przez rodziców, a zatem obydwoje rodzice wykorzystają w tej sytuacji po jednym dniu zwolnienia.
Zwolnienie musi być wykorzystane w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył od niego prawo. Przepisy nie dopuszczają w szczególności przesunięcie wykorzystania 2 dni zwolnienia od pracy na następny rok kalendarzowy, po zakończeniu roku kalendarzowego uprawnienie do 2 dni zwolnienia od pracy, które nie zostały przez pracownika wykorzystane w danym roku kalendarzowym, wygaśnie.
Pomimo że regulacja zawarta w Kodeksie pracy jest dość szczegółowa nie wszystkie zagadnienia związane z udzieleniem pracownikowi 2 dni zwolnienia od pracy zostały uregulowane bezpośrednio w przepisach prawa. Do tych spraw należy niewątpliwie kwestia sposobu obliczenia wieku dziecka, z tytułu opieki nad którym pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy. W tej sytuacji odpowiedzi na pytanie postawione na wstępie należy poszukiwać w Kodeksie Cywilny, ponieważ zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy w sprawach nieuregulowanych w Kodeksie pracy odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. W tym stanie rzeczy osoba, która urodziła się 27 lutego 1997 r. ukończy 14 lat 27 lutego 2011r. o godz. 0.00 (a nie następnego dnia o godz. 24.00).
Jeżeli zatem pracownik nie skorzystał z prawa do 2 dni zwolnienia z art. 188 Kodeksu pracy do ukończenia przez dziecko 14 lat, to po dniu, w którym wiek ten ono osiągnie, traci prawo do tego zwolnienia.