17.02.2014 r.
1 min

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć wypłaty świadczeń na rzecz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.02.2014r.
1 min

W przypadku niektórych grup zawodowych ustalenie właściwego źródła przychodów może nastręczać pewnych trudności. Co do zasady bowiem, pracownik po przejściu w stan spoczynku zawodowego otrzymuje emeryturę lub rentę. Zaliczki od tych świadczeń obowiązane są pobierać organy rentowe, obliczając podatek od wypłacanej kwoty przychodu, pomniejszonej jedynie o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Ta zasada nie ma jednak zastosowania do sędziów i prokuratorów. Jak wynika z przepisów ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędziom oraz prokuratorom przechodzącym lub przeniesionym w stan spoczynku z powodu wieku, choroby lub utraty sił przysługuje uposażenie w wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Pokreślenia w tym miejscu wymaga, iż przejście w stan spoczynku nie powoduje rozwiązania stosunku służbowego. Dlatego też wartość świadczeń stawianych do dyspozycji sędziom oraz prokuratorom przeniesionym w stan spoczynku, należy traktować jako przychody ze stosunku pracy. Ponadto płatnik dokonujący wypłaty takich świadczeń obowiązany jest przy obliczeniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnić koszty uzyskania przychodu takie, jak podczas trwania stosunku pracy.