Zgodnie z projektem osoby fizyczne, które w roku podatkowym uzyskały dochody w wysokości przekraczającej kwotę 1 miliona złotych, będą obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% od nadwyżki ponad tę kwotę. Co do zasady nie będzie miał znaczenia tytuł uzyskiwanych dochodów. Danina będzie dotyczyć zarówno przedsiębiorców, jak i osób pracujących na podstawie umowy o pracę, zleceniobiorców, wykonawców dzieła oraz wszystkich uzyskujących wysokie dochody z jakiegokolwiek innego źródła. Choć rządzący wzbraniają się od używania w tym kontekście nazwy „podatek”, to niewątpliwie będzie ona stanowiła tego rodzaju obciążenie.
Wyjątek będą stanowić spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne oraz komandytowo-akcyjne. Danina nie będzie pobierana również od dywidend, odsetek i odpłatnego zbycia nieruchomości.
Trzeba zwrócić uwagę, że dochody przekraczające milion złoty będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, liniowym lub według skali podatkowej, oraz dodatkowo daniną solidarnościową. Przyjmując nawet najbardziej korzystne rozwiązanie, w przypadku przedsiębiorców korzystających z podatku liniowego, ich dochody będą opodatkowane stawką 19% do wysokości miliona złotych, a od nadwyżki do urzędu skarbowego odprowadzane będzie 19% jej wartości tytułem podatku dochodowego i 4% tytułem daniny solidarnościowej. Tym samym 23% to możliwie najniższe obciążenie na rzecz Skarbu Państwa od dochodów powyżej miliona złotych.
Pierwsza danina solidarnościowa będzie dotyczyć dochodów uzyskiwanych w 2019 roku. Zatem trzeba będzie ją zapłacić wraz z rocznym rozliczeniem podatkowym za rok 2019, czyli najpóźniej do 30 kwietnia 2020 roku. Podatnik będzie wpłacał ją na rachunek urzędu skarbowego, do którego odprowadza podatek dochodowy, a następnie będzie ona przekazywana na wyodrębniony rachunek Funduszu, w terminie dwóch miesięcy od wpływu daniny, nie wcześniej jednak niż przed dniem 1 sierpnia roku następującego po roku podatkowym, za który jest składana deklaracja.
Ustawa została uchwalona przez Sejm w dniu 23 października 2018 r. i obecnie czeka na podpisanie jej przez Prezydenta.