Prawo Pracy
23.04.2024 r.
4 min

Dalsze wydłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
23.04.2024r.
4 min

Przepisy covidowe przewidywały szczególne regulacje dotyczące orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Wydłużały ich ważność w okresie stanu epidemii oraz zagrożenia epidemicznego, a także przez określony czas po odwołaniu tych stanów. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie stanowi remedium na sytuację powstałą w czasach COVID.

W związku z tym, że 1 lipca 2023 roku ustał stan zagrożenia epidemicznego z powodu COVID-19, ogłoszony po odwołaniu stanu epidemii, to wkrótce zaczną obowiązywać nowe zasady w zakresie orzeczeń wydawanych przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Zgodnie z treścią art. 23 ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw z dnia 9 marca 2023 roku: „Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o którym mowa w art. 15h ustawy zmienianej w art. 10 [czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ], w brzmieniu dotychczasowym, którego okres ważności:

1. upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 r.,

2. upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r.,

3. upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu – zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r.

– jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności”.

Przywołany wyżej przepis, będący konsekwencją regulacji obowiązujących w okresie epidemii i okresie zagrożenia epidemicznego, przyniósł kumulację złożonych wniosków o wydanie nowych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Przedmiotowa sytuacja znacząco wydłużyła czas oczekiwania na ich rozpatrzenie. Dlatego też konieczne stało się, aby rozszerzyć okres ważności dotychczasowych orzeczeń.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2023 roku o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważność: „Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które zachowało ważność na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw w brzmieniu dotychczasowym, albo którego okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne”. Ważność orzeczeń ulega przedłużeniu z mocy prawa. W konsekwencji, przedłużeniu powinny ulec także prawa do świadczeń związanych z niepełnosprawnością , jak na przykład świadczeń rodzinnych, zasiłku dla opiekuna  oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.