22.03.2022 r.
2 min

Czym jest urlop uzupełniający?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.03.2022r.
2 min

„Podwyższenie wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym może być konsekwencją:

  1. upływu odpowiedniego okresu pracy (10 lat) – art. 154 § 1;
  2. ukończenia szkoły w czasie zatrudnienia i zaliczenia okresu nauki do stażu pracy – art. 155 § 1;
  3. przejścia pracownika w trakcie roku do kolejnego pracodawcy, u którego obowiązują korzystniejsze wymiary urlopu niż ustalone w KP.” (Kodeks pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr hab. Krzysztof Walczak)

W roku, w którym pracownik osiągnął wymagany staż pracy, zyskuje on dodatkowe dni urlopu w liczbie stanowiącej różnicę pomiędzy wyższym a niższym wymiarem urlopu. W kolejnym roku pracownik może korzystać z urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze.

Pod pojęciem urlopu uzupełniającego rozumieć należy urlop, do którego pracownik nabył prawo wskutek osiągnięcia odpowiedniego stażu pracy po wykorzystaniu należnego mu dotychczas w danym roku urlopu wypoczynkowego. Omawiana konstrukcja urlopu uzupełniającego nie będzie miała zastosowania w przypadku, gdy pracownik przed dniem nabycia prawa do urlopu w wyższym wymiarze nie wykorzysta w całości przysługującego mu w danym roku urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku następuje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, kiedy pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze to i tak przysługują mu dodatkowe dni urlopu w liczbie stanowiącej różnicę pomiędzy wyższym a niższym wymiarem urlopu. Nawet, gdyby miało to miejsce w ostatnich dniach roku kalendarzowego nie stosujemy w tym zakresie zasad proporcji, o których mowa w art. 1551 kodeksu pracy. Znajdują one zastosowanie w przypadku rozwiązania umowy o pracę w trakcie roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył już prawo do urlopu uzupełniającego.

Dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego, do których pracownik nabył prawo w związku ze zmianą przysługującego mu wymiaru urlopu, powinny zostać udzielone w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do nich prawo. Gdyby to nie nastąpiło, niewykorzystane dni urlopu przechodzą na rok następny i stają się zwykłym urlopem zaległym.