Okres zasiłkowy to maksymalny czas, przez jaki ubezpieczony może pobierać zasiłek chorobowy. Odpowiada on okresom orzeczonej niezdolności do pracy, za które pracownikowi przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.
Zgodnie z art. 8. ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.
Okres zasiłkowy nie jest zależny od tego, czy przyczyna niezdolności do pracy występująca przed przerwą i po przerwie jest ta sama. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni, niezależnie od przyczyny. Przy ustalaniu okresu zasiłkowego nie uwzględnia się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
Warto pamiętać, że do okresu zasiłkowego nie wlicza się niezdolności do pracy przypadającej w okresie:
- wyczekiwania, czyli w trakcie 30 (przy obowiązkowym ubezpieczeniu chorobowym) lub 90 dni (przy dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym) nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego;
- urlopu bezpłatnego;
- urlopu wychowawczego;
- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.
Po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, ubezpieczonemu, który w przypadku dalszej niezdolności do pracy, rokuje odzyskaniem zdolności do pracy, przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego pod warunkiem, że będzie kontynuował leczenie lub rehabilitację. Po wyczerpaniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, ubezpieczony może wystąpić o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.