27.03.2018 r.
4 min

Czym jest Niebieska Karta UE?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.03.2018r.
4 min

Cudzoziemiec, który chciałby ubiegać się o takie zezwolenie, musi posiadać umowę o pracę (lub wiążącą ofertę pracy/umowę zlecenie/ umowę o dzieło) na okres co najmniej roku, a także wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdzone odpowiednimi dokumentami, ważny dokument podróży i ważne zezwolenie na pobyt lub krajową wizę długoterminową oraz ubezpieczenie zdrowotne.  Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach jako wyższe kwalifikacje zawodowe traktuje się kwalifikacje uzyskane w ramach kształcenia na poziomie studiów wyższych albo co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe na poziomie porównywalnym do kwalifikacji uzyskanych w ramach kształcenia na poziomie studiów wyższych, niezbędne do wykonywania pracy określonej w umowie o pracę lub ofercie pracy.

Istotną kwestią jest także wysokość wynagrodzenia cudzoziemca, które również precyzuje Dyrektywa. Aby możliwe było podjęcie starań o uzyskanie Niebieskiej Karty UE, roczne wynagrodzenie brutto oferowane cudzoziemcowi wyliczone na podstawie przedłożonej umowy nie może być niższe niż tak zwany krajowy próg wynagrodzenia za pracę. Próg ten nie może być jednak niższy niż 1,5 średniego rocznego wynagrodzenia brutto w danym państwie członkowskim. W razie występowania szczególnego zapotrzebowania na pracowników z państw trzecich próg ten może zostać obniżony, ale nie niżej niż 1,2 średniego rocznego wynagrodzenia brutto.

Zezwolenie takie jest udzielane na okres dłuższy o 3 miesiące od okresu wykonywania pracy, maksymalnie na 4 lata (termin ten może zostać przedłużony). Cudzoziemiec jest zobowiązany do poinformowania na piśmie wojewody właściwego ze względu na aktualne miejsce swojego pobytu o utracie pracy w terminie 15 dni roboczych. Pozostawanie bez pracy przez okres dłuższy niż 3 kolejne miesiące lub więcej niż raz w okresie ważności zezwolenia może skutkować wycofaniem Niebieskiej Karty UE.

Posiadacz Niebieskiej Karty UE ma szersze spektrum możliwości niż inny pracownik w oparciu o typowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Między innymi może o wiele swobodniej zmieniać swoje miejsce pracy. Wymaga to zmiany Niebieskiej Karty UE jedynie w okresie pierwszych 2 lat wykonywania pracy na jej podstawie. Po upływie 2 lat, w razie zmiany stanowiska pracy, obniżenia wynagrodzenie lub zmiany minimalnego wymiaru czasu pracy lub/i rodzaju umowy, cudzoziemiec ma obowiązek zawiadomić o takiej zmianie wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu w ciągu 15 dni roboczych. W przypadku gdy zmiana nastąpi po stronie pracodawcy (zmiana siedziby, miejsca zamieszkania, nazwy, formy prawnej itp.), to nie ma potrzeby ubiegania się o zmianę lub wydanie nowego zezwolenia.

Warto dodać, że pewne korzyści płynące z posiadania Niebieskiej Karty UE dotykają również członków rodziny jej posiadacza. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze uzyskanie prawa pobytu z dostępem do rynku pracy, jak również nabycie przez posiadacza takiej karty statusu długoterminowego rezydenta Unii Europejskiej. Okres przebywania na podstawie Niebieskiej Karty UE w innych krajach Unii Europejskiej wlicza się do pięcioletniego okresu pobytu na terenie RP. Przyspiesza to uzyskanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE (karta stałego pobytu UE). Jest to możliwe, jeśli bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wydanie takiego zezwolenia cudzoziemiec przebywał w Polsce minimum 2 lata na podstawie Niebieskiej Karty UE.