17.12.2012 r.
2 min

Czy zmiana stanowiska uzasadnia ponowne zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.12.2012r.
2 min

Art. 25 § 2 Kodeksu pracy, który przewiduje możliwość poprzedzenia umowy o pracę na czas nie określony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz umowy na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy, nie wiąże rodzaju umowy o pracę, którą posługują się strony, z określonym rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. Można zastanawiać się nad racjonalnością takiego rozwiązania, lecz art. 25 § 2 Kodeksu pracy jako przepis wybitnie ochronny względem pracownika należy wykładać ściśle.

Zatem reguły, zgodnie z którymi umowa na okres próbny może tylko poprzedzać umowę o pracę innego rodzaju, jak i że maksymalny czas trwania okresu próbnego nie może przekraczać 3 miesięcy, znajdą zastosowanie nawet w przypadku zmiany przez pracownika rodzaju powierzanej mu pracy. W praktyce więc swoboda stron ograniczy się do zmiany treści umowy o pracę na okres próbny (np. zmiana stanowiska) w czasie jej trwania bądź przedłużenia okresu próbnego do maksymalnie 3 miesięcy, o ile strony pierwotnie zawarły umowę na okres próbny krótszy niż trzy miesiące.

Reasumując, „ostrożność procesowa” wymaga respektowania następujących zasad przy zawieraniu umowy o pracę na okres próbny:

  • umowa na okres próbny nie może następować po innego rodzaju umowie o pracę – strony nie powinny zawierać umowy na okres próbny, jeżeli zawarły od razu umowę innego rodzaju.
  • pracownik na podstawie umowy na okres próbny może być zatrudniony tylko raz. Zatem nawet zawarcie umowy na okres próbny krótszy niż 3 miesiące nie umożliwia stronom ponownego zastosowania tego rodzaju umowy. Nie ma natomiast przeszkód w przedłużeniu okresu próbnego, jeśli pierwotnie strony zawarły taką umową, ale na okres krótszy niż 3 miesiące.

Zobacz szkolenia: