30.01.2018 r.
3 min

Czy za zleceniobiorców opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.01.2018r.
3 min

Obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy za zleceniobiorców

Obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy statuuje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1065 z późn. zm.), zwana dalej ustawą. Określa ona zasady funkcjonowania Funduszu Pracy oraz opłacania składek, a w szczególności podmioty obowiązane do odprowadzania składek na Fundusz Pracy i osoby, od dochodów których odprowadzana jest składka.

Art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy nakłada na zleceniodawcę obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy za osoby świadczące usługi na podstawie umowy zlecenia. Z przepisu tego wynika bowiem, iż pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne obowiązani są do odprowadzania składek za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz za osoby z nimi współpracujące. Przedmiotowy obowiązek nie powstaje w stosunku do osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 157 z późn. zm.).

Ustalenie istnienia obowiązku odprowadzania składek za zleceniobiorcę

Powinność odprowadzania składek na Fundusz Pracy za zleceniobiorców powstaje, w przypadku gdy umowa zlecenia stanowi tytuł podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Obowiązek opłacenia składki zależy zatem od przychodu uzyskiwanego przez zleceniobiorcę, przeliczonego na okres miesiąca. W związku z tym, w celu ustalenia istnienia obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę, który otrzymał wynagrodzenie za niepełny miesiąc, należy ustalić, ile wynosiłaby podstawa wymiaru składek, gdyby usługa była wykonywana przez cały miesiąc. Jeżeli byłaby ona równa kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia, na zleceniodawcy ciążyłby obowiązek odprowadzenia składki na Fundusz Pracy.

Zgodnie z treścią art. 140 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy kwoty, o których mowa w ust. 1, pochodzą z różnych źródeł, obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek ustalona zgodnie z ust. 1 wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Z cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, iż obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy istnieje również, gdy łączna podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe z kilku tytułów do ubezpieczenia jest równa kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tym samym, w przypadku gdy przychód uzyskiwany z umowy zlecenia jest niższy niż kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, zleceniodawca powinien ustalić, czy zleceniobiorca poza umową zlecenia ma inne tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W tym celu powinien uzyskać od zleceniobiorcy stosowne oświadczenie.