29.03.2022 r.
3 min

Czy wystąpienie zdarzenia uzasadniającego udzielenie urlopu okolicznościowego powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.03.2022r.
3 min

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w razie wystąpienia szczególnych wydarzeń w jego życiu lub w życiu bliskich mu osób. Celem ustawodawcy było umożliwienie pracownikowi wzięcia udziału w uroczystościach bądź dopełnienia wszelkich formalności z nimi związanych. § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy wprost wskazuje sytuacje, w których pracownik może wystąpić z wnioskiem o udzielenie mu takiego urlopu. Przepis stanowi, iż pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  1. 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  2. 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Natomiast przypadki uzasadniające przerwanie urlopu wypoczynkowego określone zostały w art. 166 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym część urlopu niewykorzystaną z powodu:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego.

Jak widać wśród wymienionych przez ustawodawcę okoliczności nie znalazły się zdarzenia uzasadniające skorzystanie w urlopu okolicznościowego. Wskazane wyliczenie ma charakter wyczerpujący. Tym samym należy uznać, że wystąpienie zdarzenia uzasadniającego udzielenie urlopu okolicznościowego nie stanowi okoliczności uzasadniającej przerwanie urlopu wypoczynkowego.

Oczywiście w tym miejscu warto zwrócić uwagę, że z przepisów prawa pracy nie wynika bezwzględna konieczność skorzystania z urlopu okolicznościowego w dniu danego zdarzenia lub w dniach bezpośrednio poprzedzających lub następujących po nim. Wykorzystanie zwolnienia może nastąpić również w innym terminie, ale pod warunkiem, że pracownik uprawdopodobni związek pomiędzy zdarzeniem leżącym u podstaw udzielenia urlopu okolicznościowego a koniecznością uzyskania zwolnienia od pracy. Zwolnienie, o którym mowa, ma bowiem charakter celowy i służy zarówno umożliwieniu pracownikowi wzięcia udziału w uroczystościach związanych z wymienionymi zdarzeniami, jak również załatwieniu związanych z nimi spraw organizacyjnych czy urzędowych, które mogą przypadać w pewnym odstępie czasowym od samego zdarzenia.

W uzupełnieniu należy również zaznaczyć, że przepisy prawa pracy nie przyznają pracownikowi, który nie skorzysta z urlopu okolicznościowego, prawa do otrzymania w zamian jakiegokolwiek ekwiwalentu pieniężnego.