27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Czas pracy / Prawo Pracy
28.08.2022 r.
1 min

Czy wymiar dodatkowego urlopu przysługującego pracownikowi zaliczonemu do umiarkowanego bądź znacznego stopnia niepełnosprawności jest uzależniony od wymiaru czasu pracy, w którym jest zatrudniony?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Czas pracy / Prawo Pracy
28.08.2022r.
1 min

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie zawiera innych szczegółowych zasad dotyczących ustalania wymiaru urlopu dodatkowego. Dlatego też w tym zakresie, należy odwołać się do przepisów kodeksu pracy, na podstawie art. 66 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym w sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy innych ustaw, w tym wypadku kodeksu pracy.

„W związku z tym, że przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie zawierają szczegółowych zasad w tym zakresie – do ustalania wymiaru dodatkowego urlopu należy stosować zasadę, że wymiar tego urlopu ustala się w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy pracownika.” (Urlopy wypoczynkowe i inne zwolnienia od pracy. Wyjaśnienia. Porady. Orzecznictwo, red. Bożena Lenart).

Zatem należy uznać, że do dodatkowego urlopu pracownika niepełnosprawnego stosować będziemy art. 154 § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.