Wyjścia prywatne w świetle kodeksu pracy
W ubiegłorocznej nowelizacji kodeksu pracy zalegalizowano w polskim ustawodawstwie możliwość odpracowywania wyjść prywatnych. Ustawą z dnia 12.07.2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 896) obowiązującą od 23 sierpnia 2013 r. wprowadzono do art. 151 kodeksu pracy § 21. W świetle tej normy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Zwolnienie to jest udzielane na pisemny wniosek pracownika. Warunkiem dopuszczalności odpracowania jednak jest zachowanie odpoczynku dobowego oraz tygodniowego.
MPiPS o wyjściach prywatnych…
Jak wyjaśnia Ministerstwo w swojej interpretacji z 28 sierpnia 2013 r. w sprawie odpracowywania wyjść prywatnych, przepis art. 151 § 21 kodeksu pracy nie odnosi się i nie reguluje zasad i warunków udzielania tego zwolnienia, a także zasad i warunków jego odpracowania. Dlatego też przedmiotowe kwestie mogą być uregulowane w prawie wewnątrzzakładowym lub też mogą być ustalane każdorazowo na mocy porozumienia między pracodawcą a pracownikiem.
Zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy
Ta reguła została ujęta w kilku artykułach działu VI kodeksu pracy. Wynika m.in. z art. 129 § 1 oraz art. 147 kodeksu pracy. Zgodnie z drugim z przepisów, w każdym systemie czasu pracy pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Dotyczy to pracowników, wobec których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w niedziele i święta.
Zasadzie przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy poświęcony jest również art. 1513 kodeksu pracy (udzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy).
Odpowiedź na pytanie
Niewątpliwie przepisy dotyczące czasu pracy stanowią normy bezwzględnie obowiązujące i gwarancyjne dla pracowników. Nie można ich interpretować rozszerzająco. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować także odpowiedzialnością wykroczeniową, co wynika wprost z art. 281 pkt 5 kodeksu pracy. Dlatego też ustawodawca aż w kilku normach prawnych powtarza regułę dotyczącą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, każdorazowo nakazując ją przywrócić w przypadku np. nieplanowanego naruszenia.
Odpowiadając więc na Pani pytanie należałoby stwierdzić, iż odpracowanie 3 godzin wyjścia prywatnego w sobotę, która jest dla Pani dniem wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, spowoduje naruszenie tej zasady.