Podatek PIT
15.07.2025 r.
3 min

Czy wydatki na zakup pakietów medycznych dla pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
15.07.2025r.
3 min

Wśród licznych benefitów pracowniczych bardzo dużą popularnością cieszą się pakiety medyczne. Ich głównym celem jest objęcie pracowników, a często również członków ich rodzin, prywatną opieką medyczną. W zależności od zasad korzystania z takich świadczeń, pracodawcy finansują składki na ten cel w całości lub części albo pracownicy opłacają je w całości. Niezależnie od kosztów ponoszonych przez pracowników, w pierwszej kolejności wydatek obciąża pracodawcę w związku z zakupem pakietów dla pracowników.

Motywacją pracodawców do finansowania dodatkowych świadczeń pozapłacowych jest dostrzeganie w tym szansy na pozyskiwanie najlepszych fachowców oraz zachęcanie ich do współpracy.

Co do zasady takie wydatki, w zakresie, w jakim są finansowane przez pracodawcę, stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego. Jak wynika z przepisów ustaw o podatku dochodowym, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, o ile pozostają w związku przyczynowym z przychodami, czyli są uzasadnione ekonomicznie a ich poniesienie może skutkować zwiększeniem przychodów. Celem wydatków musi być osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Co istotne, muszą być to wydatki poniesione przez podatnika, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie przywołanych zasad kwalifikowania danego wydatku jako kosztu podatkowego można uznać, że wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych na rzecz pracowników mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Nie ulega wątpliwości, że wydatki te są związane z prowadzoną przez pracodawcę działalnością i ponoszone w trosce o zdrowie i życie pracowników. Takie działanie ma na celu zwiększenie motywacji pracowników do pracy, ich lojalności wobec pracodawcy, jak również budowanie wizerunku pracodawcy jako dbającego o swoich pracowników. Wysoko wykwalifikowana kadra stanowi bowiem istotny element budowania przewagi konkurencyjnej, co w konsekwencji może wpływać na wysokość osiąganych przez spółkę przychodów. W rezultacie przekłada się to na poprawę atmosfery w pracy i zwiększanie wydajności pracy, a w konsekwencji uzyskiwane przez pracodawcę przychody.