17.12.2021 r.
4 min

Czy w przypadku, gdy Święta Bożego Narodzenia przypadają w weekend pracownikowi przysługują inne dni wolne?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.12.2021r.
4 min

Zgodnie z art. 130 § 1 kodeksu pracy obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Okolicznością istotną dla ustalenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym jest również ewentualne wystąpienie święta, o którym mowa w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 kodeksu pracy). Dzieje się tak, jeśli święto przypada na dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zgodnie z rozkładem obowiązującym u danego pracodawcy. Powoduje zatem obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a w konsekwencji dopuszczalnej liczby dni roboczych, które występują w konkretnym okresie rozliczeniowym. Dla pracodawców, u których dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada zazwyczaj w sobotę, oznacza to konieczność udzielenia innego dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym, który będzie przypadał w dniu, który zazwyczaj w tym podmiocie stanowi dzień roboczy. Dzień ten będzie pełnił wówczas funkcję dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

W 2021 roku pierwszy dzień Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Fakt ten sprawia, że ustalony w oparciu o art. 130 kodeksu pracy wymiar czasu pracy przewidziany do przepracowania w grudniu ulegnie zmniejszeniu o 8 godzin u tych pracodawców, u których dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy przypada w sobotę. Obniżenie to powinno zostać dokonane przez wyznaczenie innego dnia wolnego od pracy w zamian za to święto.

W związku z powyżej opisanym obowiązkiem wyznaczenia innego dnia wolnego, pracodawca może ustalić inny konkretny dzień, w którym zwolni wszystkich pracowników od świadczenia pracy. Nie musi tego konsultować z załogą. Wybór tego dnia odbywa się bowiem według reguł, zgodnie z którymi ustalane są rozkłady czasu pracy poszczególnych pracowników. Możliwe jest również określenie innego rozwiązania, w wyniku którego data „nadprogramowego” dnia wolnego od pracy nie będzie przypadała w tym samym terminie dla wszystkich pracowników. Pracownicy mogą również składać wnioski o udzielenie dnia wolnego w innym terminie niż wyznaczony przez pracodawcę. Pracodawca nie jest jednak zobowiązany do uwzględnienia prośby pracownika o dzień wolny w terminie wskazanym we wniosku.

Warto zwrócić uwagę, że wcześniejsze udzielenie dnia wolnego od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę, również w ramach okresu rozliczeniowego, w którym ma miejsce to święto, może skutkować poniesieniem przez pracodawcę dodatkowych wydatków. W doktrynie wskazuje się bowiem, iż jeżeli doszłoby do rozwiązania stosunku pracy przed świętem przypadającym w sobotę, pracownik, któremu udzielono dnia wolnego przed rzeczonym świętem, otrzyma wynagrodzenie za dzień, w którym nie był już pracownikiem.

Za święto przypadające w dniu ustawowo wolnym od pracy, a więc niedzielę, pracownikowi nie przysługuje inny dzień wolny. Zatem w grudniu 2021 roku pracownikowi będzie przysługiwał tylko jeden dodatkowy dzień wolny za pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia 2021 roku przypadający w sobotę.